Új kereszt állítása a német telepesek által épített első templom emlékére

Az első német telepesek az 1700as évek elején érkeztek Himesházára, és 1722-ből származik az első hivatalos szerződés, amelyet az akkori pécsi püspökkel, gróf Wilhelm Franz Freiherr von Nesselrode-val kötöttek.
Az első években 120 parasztcsalád telepedett le itt.
A falu egy zárt közösséget alkotott, így tudták megőrizni a nyelvjárást és a szokásaikat, melyeket az óhazából – a Fuldai Apátság területéről – hoztak magukkal.
1724-ben építették meg első, faszerkezetű templomukat.

1732-ig ide jártak szentmisére Bozsok, Feked és Szűr község lakói is. Ezeket a falvakat később Szebényhez csatolták, amely a Pécsváradi Apátsághoz tartozott.
A Pécsi Püspökség feljegyzései szerint 1736-ban a Himesházi Plébániához tartozott: Himesháza, Lak, Geresd, Márok, Szabar és Görcsöny.
A himesházi plébánia közkedveltségének egyik fő oka az volt, hogy német származású papjuk volt, aki németül prédikált.

A fatemplom 28 év után, 1752-ben leégett. De már két évre rá, 1754-ben felépülhetett egy magasabban fekvő területen az új templom, amely még ma is áll, amelyben a német telepesek leszármazottjai a mai napig imádkoznak, énekelnek, és hálát adnak Istennek.

Az első, fából épült templomnak állított emléket Himesháza Német Önkormányzata és a himesházi Népek Barátsága Egyesület, egy fakereszttel.
A kereszt szentelésére egy szabadtéri szentmise keretében került sor, melyre meghívást kaptak a környező falvak fuldai leszármazottjai. Az ünnepi szentmisén közreműködött a Geresdi, Fekedi, Palotabozsoki és Székelyszabari Templomi Kórus.

A kereszt megvalósításában többen közreműködtek. A földmunkákat, alapozást, térkövezést Rozmer András, Réder Imre, Hengl József és Kramm Richárd végezték, a Népek Barátsága Egyesület által elnyert forrásból, mely a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. NKER-KP-1-2022/1-000 azonosítószámú beruházási pályázata volt.

Az emlék kereszt gránit lábazatát és a márvány emléktáblát Papp Zsolt kőfaragó készítette, a keresztet és a fa szerkezetet Háy István és Háy Miklós asztalosmester. A kereszt felállítása a Bethlen Gábor Alapkezelőhöz benyújtott NKER-KP-1-2022/1-000098 azonosítójú pályázat keretében valósult meg.

Az emlékhely létrejöttét adományaikkal segítették Himesháza község egykori és jelenlegi lakói, mely által egy újabb értékkel gazdagodott a falu közössége.