Német népzenei és néptánc tábor Himesházán

2020. július 27.-31-ig a Népek Barátsága Egyesület Himesháza szervezésében lezajlott az első német népzenei és néptánc tábor Himesházán. A tábor szervezése egyesületünktől egy új kezdeményezés, melyből szeretnénk hagyományt teremteni. A szülőknek egyre nehezebb megoldani a hosszú nyári szünet alatt a gyerekek elhelyezését, a táborban pedig hasznosan tölthették el a szabadidőt társaikkal. A gyerekek napi háromszori ellátásban részesültek. A tábor 5 napja alatt a résztvevő 32 tanuló sokszínű és változatos szakmai, kulturális és szabadidős programban vehetett részt.

A tábor célkitűzése, hogy megismertesse a résztvevőket a német nemzetiség zenei- és néptánckultúrájával, a csoport tagjai erősítsék identitásukat, az ismeretszerzésen túl tudásukat elmélyítsék, és a jövőben kamatoztassák. A szakmai programokon kívül a német nyelv gyakorlásának lehetősége, valamint a szociális és kulturális kompetencia, a kreativitás, problémamegoldás, kooperáció fejlesztése is fontos szerepet kapott. A tánccsoport és a harmonikazenekar jó közösséget alkot és mindkét csoport sokat tesz a magyarországi német hagyományok ápolása terén. A tábor egyben jutalom is volt azoknak a gyerekeknek, akik egész évben sokat tesznek a német nemzetiségi kultúra megőrzéséért.

A tábor résztvevői a szakmai programok során két csoportban tevékenykedtek. Mind a népzenei, mind a néptánc vonalon fontos szerepet kapott ez a tevékenység, így minden nap zajlottak zenei és táncos foglalkozások, előadások. Mindkét csoport számára fontosnak tartottuk a csoportvezető tevékenységét segítő szakmai tanácsadók jelenlétét, akik hasznos tanácsokkal látták el a csoportokat. A táncos csoportban népdaltanulás is folyt, a zenei kíséretet a dalokhoz és a néptánchoz is autentikus módon harmonikás biztosította.

A program megvalósulása

A tábor első napján reggel az adminisztráció és az általános tájékoztatás után minden táborozó feliratos pólót és karkötőt kapott, és megkezdtük a tábori zászló elkészítését. Ezt követően mindkét csoport elfoglalta a foglalkozások helyszínét és megkezdődött a munka. Délután vegyes csapatokban helyismereti vetélkedőt bonyolítottunk le, melynek során többek között Himesháza múltja, a helyi németség történelme, a nemzetiség jelene, egy híres himesházi származású zenész, kaptak szerepet a játékos formában összeállított feladatsorban. A vetélkedő során minden korosztály szerephez jutott, a gyerekek sok új ismerettel bővíthették tudásukat.

A második napon Fekedre kirándult a csoport. A felső tagozatos és gimnazista korosztály a tanösvényt járta végig, az alsó tagozatos gyermekek barkácsolással, fejtörő feladatokkal, rejtvényekkel, sportfoglalkozással töltötték az időt. A délután folyamán a szakmai foglalkozás után kerámiafestő kézműves foglalkozást szerveztünk. Itt minden táborozó kézügyességének és életkorának megfelelő anyagon dolgozhatott, az elkészült festett kerámiát örömmel vitték haza a gyerekek.

A szerdai napon a délelőttöt teljes egészében kitöltötte a zene, a népdaltanulás és a tánc, délután a Mohácsi uszodában pihenték ki a munkát, a kánikulában igazán jól esett a felfrissülés.

Csütörtökön délelőtt szakmai tevékenység folyt, zenei vendégelőadóval. Délután a fiúk és az érdeklődő lányok számára műhelylátogatást szerveztünk a helyi asztalosműhelyben, az asztalos mesterség és a famegmunkálás közelebbi megismerése céljából. A csoport másik része a néptáncosok számára nagyon fontos elemre, a hajfonatok és a sváb frizurák elkészítésére helyezte a hangsúlyt. A gyerekek megismerték és megtanulhatták a hétköznapi frizura mellett az ünnepi és menyasszonyi hajviselet elkészítésének módját. Közös programelemként, a nap zárásaként csapatjátékot állítottunk össze, amely során a német nyelvtudás, a kreativitás, ügyesség és a tábori hét eseményei is szerepet kaptak. A nagy meleg ellenére minden csapat erő felett teljesített és nagyon élvezte az érdekes játékot.

A tábor utolsó napján a délelőttöt a babarci sváb házban töltöttük. Egy interaktív vezetés keretében megtekintettük a ház néprajzi gyűjteményét, majd a délelőtt hátralévő részében népdaltanulás, népi játékok, kézműves tevékenységek is szerepet kaptak. A sváb ételek elkészítése helyben történt, amelybe a gyerekeket is bevontuk, így igazán jól esett a szüreti csirkepaprikás és a házi rétes.

Délután már Himesházán folyt a tábor záró estjének előkészítése, külön zenei és táncos, valamint egy közös produkcióval is készültek a gyermekek.
Az estre meghívást kaptak a gyerekek hozzátartozói, közreműködők és támogatók. Mindkét csoport bemutatta a héten tanult produkcióit, a vezetők beszámoltak az elvégzett munkáról, majd a közös produkció következett. A nagy sikerű műsor után zenés családi vetélkedőt rendeztünk, amelyet élőzenével kísért sváb táncház követett.

A visszajelzések alapján a tábort a résztvevő gyerekek és családjuk is pozitívan értékelte, a gyerekek a megszerzett tudás mellett rengeteg élménnyel gazdagodtak.

A Népek Barátsága Egyesület Himesháza a tábor létrejöttéhez nyújtott anyagi támogatásért köszönetet mond:

Emberi Erőforrások Minisztériuma

Magyarországi Németek Országos Önkormányzata